Bilgisayarınızın Yedeğini Alın (İmaj Almak)
 
 Contents
 BBS Process
 Management
 What is DHCP?
 Disc Cloning
 New Generation
 Operating Systems
 Renovation of METU
 Website
 CISN Archive
 Send Feedback
 
     
 

Bir bilgisayarı sıfır durumdan, bütün ayarlarını hazır hale getirerek işletim sistemi ve ihtiyaç duyacağınız programları ile çalışır hale getirmek çok zaman alabilmektedir. Genelde bir işletim sisteminin bilgisayara yüklenmesi fazla zaman almaz. Ancak işletim sistemi kurulduktan sonra tanınmayan aygıtların sürücülerinin yüklenmesi, işletim sisteminin güncellemelerinin yapılması, kişisel ayarların yapılması ve gerekli yazılımların yüklenmesi büyük zamanlar alabilmektedir. Bu işler için her defasında zaman harcamamak için daha önceden hazırlanmış bir imaj kullanılabilir. İmaj bir bilgisayarın bütün ayarları ve dokümanları ile birlikte alınmış yedeğidir. Bu alınmış yedek ne kadar fazla ihtiyaç duyulacak rutin yazılım kurulumu içeriyorsa o kadar iyidir. Ayrıca imajın alındığı tarih itibariyle tüm güncellemelerin yapılmış bir yedek olması sonradan bu güncellemeleri tekrar yükleme ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

Bir bilgisayarın imajını almak için kullanılabilecek birçok program bulunabilir. Bunlardan Symantec Ghost, Acronis True Image ve Clonezilla en çok kullanılan imaj alma ve yükleme yazılımlarıdır. Clonezilla ücretsiz açık kaynak kodlu olması nedeniyle diğer yazılımlara göre daha çok tercih edilmektedir. İmaj almak için kullanılabilecek yazılımların bir listesini ve özelliklerini aşağıdaki adreste bulabilirsiniz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_disk_cloning_software

Bir bilgisayarın imajını her an alabiliriz. Bilgisayarımıza yeni bir işletim sistemi kurduktan hemen sonra veya işletim sistemi kurulduktan ve kullanılacak yazılımlar kurulduktan sonra veya herhangi bir zamanda kurulmuş ve bütün yazılımların kurulu olduğu, belirli bir zamandır kullandığınız bilgisayarımızın yedeğini almak için imaj alabiliriz. Ancak imaj aldığınızda bilgisayarda çalışan yazılımların ve donanımların sorunsuz ve eksiksiz olması iyi olacaktır. Örneğin virüs bulaşmış bir bilgisayarın imajını almak çok anlamlı değildir.

İmaj alma yazılımlarının bir kısmı bir açılış medyası olarak çalışmaktadır. Bazıları da çalışan bir işletim sistemi içerisinden çalıştırılarak imaj alabilmektedir. İmaj almadan önce önerilen basamakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Bilgisayar sağlam bir işletim sistemi kurulum medyasından kurulur.
  • Tanınmayan donanımlar için sürücüler yüklenir.
  • Bilgisayar İnternet'e bağlanmadan önce antivirüs yazılımı yüklenir.
  • İşletim sisteminin ve antivirüs yazılımının güncellemeleri yapılır.
  • Gerekli yazılımların (Ofis yazılımları, PDF okuyucu, media oynatıcılar vb.) en yeni sürümleri kurulur.

ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından işletilen PC salonlarında imaj sistemi kullanılmaktadır. PC salonlarında kullanılan PC'ler ayarları ve kurulu programları ile birbirinin aynısıdır. Bu durum imajlarla sağlanmaktadır. İşletim sistemi kurulduktan sonra bütün gerekli ayarların yapılmış olduğu, yazılımların kurulmuş olduğu, kullanıcı için gerekli düzenlemelerin yapılmış olduğu bir PC'nin imajı alınarak PC salonlarında kullanılan PC'lere geri yüklemesi yapılır. Bu sayede her bir PC'de kurulum işlemi yapılmamış olur. Geri yükleme işlemi çeşitli yollarla yapılabilmektedir. Bu yollar kullanılan imaj alma programlarının sağladığı imkanlara göre değişir. Her bir bilgisayara elinizdeki imaj dosyasını bir harici disk ile bağlayıp geri yükleyebildiğiniz gibi, toplu bir bilgisayar grubuna ağ üzerinden hiç önlerine oturmadan da aynı anda geri yükleme yapabilirsiniz.

Ulaş Canatalı

 
     
  - BAŞA DÖN -